poniedziałek, 30 września 2019

Wrześniowa Choinka 2019 i kolejne doświadczenia

Już myślałam, że nie zaliczę  wrześniowego udziału w zabawie Choinka 2019
Co z tego, że hafcik (bardzo prosty i przyjemny w realizacji) był gotowy już w połowie września. Wydawało mi się wtedy, że wyjątkowo mam dużo czasu na uszycie zawieszki i zaprezentowanie gotowej pracy. Niestety... kiedy przyszło do prasowania przed szyciem, nastąpiła baaardzo niemiła niespodzianka. Połączenie zimnej wody z rozgrzanym żelazkiem dało fatalny efekt w postaci czerwonej plamy pod skrzydłami i pupką aniołka. Wkurzyłam się maksymalnie, bo to nie pierwszy raz kiedy mulina tej firmy (szczególnie czerwona) farbuje kanwę. 
I jak tu mówić o gotowaniu haftu, które polecają niektóre hafciarki? Wyobrażam sobie efekt!

Właściwie powinnam wyrzucić wszystkie posiadane muliny, ale szkoda mi tych zapasów, bo wtedy pozostałabym kompletnie bez nitek. Wiele z nich dostałam od różnych osób, nie musiałam ich kupić. Najlepsze markowe materiały to jednak wydatek,  kupuję okazjonalnie małą ilość, a jak widać powinnam przyjąć starą zasadę  - "nie stać mnie na kupowanie byle czego".
Na pewno nie będę już używać tej muliny w mocnych kolorach (czerwień, fiolet, granat, czarny) na dużych fragmentach i na jasnym tle.

Trochę trwało zanim udało mi się (przy użyciu różnych środków) usunąć zabrudzenie... z nerwów odłożyłam haft na kilka dni, więc w rezultacie robiłam zdjęcie dzisiaj - przy fatalnej pogodzie (wichura, ulewy, ciemności za oknem). A robótka poczeka do grudnia, kiedy zaplanowałam prace wykończeniowe haftów powstałych w zabawie. Przy okazji muszę poprawić część gwiazdy, do której wykorzystałam złotą mulinę DMC. W dwóch miejscach użyłam powtórnie wyprutą nitkę i to był błąd - jak widać zabrudziła się na tyle, że nie powinna być drugi raz użyta. To też kolejna nauczka.4 komentarze:

 1. Śliczny hafcik :)
  Muliny są nieprzewidywalne.
  Kiedyś miałam muliny różne i zawsze jakaś trafiła się felerna.
  Nie gotuję haftów, ale piorę (choć nie wszystkie) w proszku do kolorów i od dawna nie przytrafiła mi się niespodzianka z plamą.
  No, ale jak trafia się taka niespodzianka, to można nieźle się wkurzyć.
  Najważniejsze, że udało się pozbyć plamy.
  Pozdrawiam ciepło.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Problem w tym, że ja nie prałam w ogóle tego haftu.
   Chciałam po prostu wyprasować, więc psiknęłam trochę zimną wodą na miejsca do prasowania, woda "dopłynęła" do muliny a gorące żelazko zrobiło resztę.
   I masz rację, że muliny bywają nieprzewidywalne - chyba najgorsza jest właśnie czerwona.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Myślę, że nie powinnaś się przejmować poniewać ja nawet nie zauważyłam tej plamki.
  Gdybyś nie napisała o tym, nikt by tego nie zauważył.
  Aniołek prześliczny i jestem ogromnie ciekawa do czego go wykorzystasz.
  Pochwal się :)
  K.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zabrudzenia nie widać, bo wstawiłam zdjęcie haftu po wygranej walce z plamą.
   Oczywiście pokażę końcowy efekt zagospodarowania haftu.
   Pozdrawiam :)

   Usuń